CŽV — Univerzity třetího věku (U3V)
Předmět Stavební kultura posluchačům kurzů univerzit třetího věku prezentuje širší souvislosti problematiky architektury, stavitelství, designu prostředí, územního plánování v ekonomických, sociálních a environmentálních souvislostech s cílem seznámit je se s interdisciplinárními přesahy, ale také posílit jejich kompetence pro participaci na rozvoji obce a regionu.
Města dnes čelí v různé míře problémům, které si žádají sofistikovaná, komplexní a perspektivní řešení, která se ale neobejdou bez kvalifikované účasti občanské veřejnosti. Patří mezi ně nezvládnutá suburbanizace, degradace jejich center, nové paradigma využívání a proměna energetických zdrojů, hrozící sociální degradace některých lokalit, bezpečnost, dostupnost a kvalita bydlení, dědictví panelových sídlišť, ale také stárnutí populace, doprava, v některých místech stále znečištěné životní prostředí apod. – vše často jako důsledek nedostatečně kvalitní správy.
Každého také více či méně zajímá vývoj cen realit a debata o hodnotě místa, kvality života v něm — např. jak ovlivňuje prostředí formované architekturou a strukturou města ekonomickou prosperitu? V centru pozornosti je koncept tzv. chytrých měst, otázka jejich udržitelného rozvoje i odolnosti a bezpečnosti.
Každá přednáška se věnuje některému aspektu stavební kultury, vždy s doprovodným promítáním obrazové dokumentace, příkladů dobré i špatné praxe a zahraničních projektů. Předmět je zakončen písemnou prací ve formě eseje, rešerše, fotorešerše, rozsáhlejší prezentace apod., která by měla být prezentována na semináři individuálně či v případě některých témat pracovním týmem.
# Univerzity třetího věku
Příklad (realizovaný na Technické univerzitě v Liberci) předmětu Stavební kultura pro Univerzitu třetího věku
Odborný garant: Ing arch. Ing. Petr Štěpánek, Ph.D. (FUA TUL, ČVUT)
Pedagog:
Ing arch. Ing. Petr Štěpánek, Ph.D.,
MgA. Jiří Jindřich (FUA TUL), Ing. Mgr. Pavel Činčera (BEZK),
Počet účastníků kurzu: max. 30
Rozsah výuky:
1 semestr, jeden blok týdně (90 minut)
Zakončení semestru:
písemná práce, prezentace, rešerše
Výuka bude pravděpodobně probíhat od 16:00 – 18:45 hodin
Cíl výuky
Předmět Stavební kultura posluchačům prezentuje širší souvislosti problematiky architektury, stavitelství, designu prostředí, územního plánování v ekonomických, sociálních a environmentálních souvislostech s cílem seznámit je se s interdisciplinárními přesahy, ale také posílit jejich kompetence pro participaci na rozvoji obce a regionu. Města dnes čelí v různé míře problémům, které si žádají sofistikovaná, komplexní a perspektivní řešení, která se ale neobejdou bez kvalifikované účasti občanské veřejnosti. Patří mezi ně nezvládnutá suburbanizace, degradace jejich center, nové paradigma využívání a proměna energetických zdrojů, hrozící sociální degradace některých lokalit, bezpečnost, dostupnost a kvalita bydlení, dědictví panelových sídlišť, ale také stárnutí populace, doprava, v některých místech stále znečištěné životní prostředí apod. – vše často jako důsledek nedostatečně kvalitní správy. Každého také více či méně zajímá vývoj cen realit a debata o hodnotě místa, kvality života v něm – např. jak ovlivňuje prostředí formované architekturou a strukturou města ekonomickou prosperitu? V centru pozornosti je koncept tzv. chytrých měst, otázka jejich udržitelného rozvoje i odolnosti a bezpečnosti. Každá přednáška se věnuje některému aspektu stavební kultury, vždy s doprovodným promítáním obrazové dokumentace, příkladů dobré i špatné praxe a zahraničních projektů. Předmět je zakončen písemnou prací ve formě eseje, rešerše, fotorešerše, rozsáhlejší prezentace apod., která by měla být prezentována na semináři individuálně či v případě některých témat pracovním týmem.
Metody výuky:
Předmět je vyučován formou přednášek. Část výuky bude realizována formou exkurze.
Témata:
- semestr:
1) Stavební kultura ve společnosti – dějiny, vnímání, význam. Interdisciplinární přesahy.
2) Veřejný prostor, veřejný zájem. Město vs. vesnice, urbánní a rurální způsob života.
3) Úvod do architektury. Člověk, stavba, sídlo, krajina.
4) Územní a strategické plánování sídel.
5) Udržitelná výstavba a kvalita stavební kultury. Energetická náročnost a kvalita výstavby. Environmentální aspekty fungování měst. Kvalita infrastruktury a projektů městského inženýrství z pohledu stavební kultury.
6) Bydlení a stavební kultura. Socioekonomické aspekty stavební kultury.
7) Prostorové plánování. Urbánní ekonomie. Sociální bydlení.
8) Zelená infrastruktura.
9) Kulturní dědictví, památková péče.
10) Politika architektury a stavební kultury v ČR, legislativní rámec, dokumenty EU
11) Stavební kultura v praxi municipálního managementu
12) Koncept Smart cities
13) Aktuální otázky výzkumu
14) Participace v oblasti výstavby a územního plánování, její předpoklady a význam v občanské společnosti.
15) Design ve městě. Vizuální komunikace.
Doporučená literatura:
Botton, Alain de. Architektura štěstí. Zlín, Kniha Zlín, 2010. ISBN 9788087162644.
Gehl, Jan: Města pro lidi. Brno, Nadace partnerství, 2012. ISBN: 9788026020806
Jacobs, Jane: Města a bohatství národů. Praha, MotNox 2012. ISBN: 9788090506428
Kol. autorů IPR: IPR: Manuál veřejných prostranství. IPR. Praha 2015.
Koucký, Roman. Úřad kreátora. Praha, Zlatý řez. ISBN: 978808706804–5
Melková, Pavla: Prožívat architekturu. Praha, Arbor vitae, 2013. ISBN: 9788074670473
Michl, Jan: Funkcionalismus, design, škola, trh. VŠUP. Praha, 2012. ISBN: 9788087474488
Rehnicer, Raymond: Tráva a sloni. Praha, Prostor, 1993. ISBN: 8085190206
Zlatý řez 38: Plánování města / Planning a City. 2015
www.scmagazine.cz
www.janmichl.com
www.iprpraha.eu