Geografické studijní programy
- Environmentální geografie
- Environmentální vědy
- Environmentální studia
- Environmentální studia a udržitelný rozvoj
- Environmentální geografie
- Environmentální vědy
- Sociální a kulturní antropologie
- Sociální a kulturní ekologie
- Strukturální politika EU a rozvoj venkova
- Komunitní rozvoj
- Formulář D pro předmět Stavební kultura pro geografické studijní programy:
Příloha 3
- Příloha č. 3 (Geografické studijní obory)
D – Charakteristika studijního předmětu Název studijního předmětu Stavební kultura Typ předmětu Povinně volitelný Doporuč. ročník/semestr 3–4; ZS/LS Rozsah studij. předmětu 2P hod./týden 2 kreditů 2 Jiný způsob vyjádření
rozsahuwww.stavebnikultura.cz
(mj. příklady témat semestrálních prací a případové studie)Způsob zakončení Klasifikovaný zápočet/zkouška Forma
výukypřednášky Další požadavky
na studentaOdevzdání a prezentace semestrální práce, alternativně kolektivní semestrální práce podporující synergické zpracování více témat vztahující se k jedné politice. Vyučující Odborný asistent, docent/profesor. Hostující přednášky odborníků z praxe. Stručná anotace předmětu Předmět seznamuje studenty geografických oborů formou přednášek a konzultací ke zpracovávaným semestrálním pracím a jejich prezentací s problematikou stavební kultury především v kontextu prostorového plánování a ekonomicky, sociálně a environmentálně udržitelného rozvoje a managementu území. Průřezové téma předmětu je pak strategické plánování sídel a regionů. Výuka počítá s poměrně širokými znalostmi z předchozího studia, což umožnuje koncentraci na specifická témata stavební kultury. Předmět seznamuje studenty také s konceptem Smart cities a vysvětluje důležitost znalostního rámce Stavební kultury pro občanskou společnost a participaci. Studenti geografických studijních oborů získávají v rámci svého studia poměrně dostatečné znalosti, které předmět Stavební kultura rozšiřuje o odborný a profesní pohled kreativních profesí a kontext architektonické tvorby. To mj. usnadní v různých rolích jeho absolventům efektivní a navzájem se obohacující spolupráci s architekty a urbanisty. Sylabus 1) Stavební kultura ve společnosti – historické aspekty, vnímání, význam. Interdisciplinární přesahy. Aktuální otázky výzkumu v oblasti stavební kultury. 2) Politika architektury a stavební kultury v ČR a EU. Legislativní rámec výstavby a územního plánování. Stavební kultura v praxi municipálního managementu a strategickém plánování.
3) Úvod do architektury. Interpretace architektury. Kvalita výstavby. Současná architektura a tendence.
4) Člověk, stavba, sídlo, krajina. Morfologie města.
5) Teorie urbanismu a územního plánování. Vývoj urbanismu. Stavební kultura v územním a strategickém plánování.
6) Prostorové plánování, využití dat a nástrojů ICT.
7) Veřejný prostor, veřejný zájem. Plánování a funkce veřejných prostranství. Zelená infrastruktura. Klimatické aspekty.
8) Environmentální infrastruktura, městského inženýrství, interakce stavební kultury a infrastruktury. Rozvoj a koordinace technické infrastruktury.
9) Krajinná architektura. Krajinný ráz. Tvorba a ochrana krajiny.
10) Kulturní dědictví. Ochrana památek. Typologie historických staveb a jejich slohové ukotvení. Konverze staveb.
11) Udržitelná výstavba a kvalita stavební kultury. Energetická náročnost a kvalita výstavby.
12) Koncept Smart cities. Příklady projektů. Organizace a řízení projektů smart cities.
13) Bydlení a stavební kultura. Socioekonomické aspekty stavební kultury. Politika bydlení. Sociální a dostupné bydlení.
14) Teorie prostorového plánování. Prostorová data. Management území.
15) Participace v oblasti výstavby a územního plánování, její předpoklady a význam v občanské společnosti. Nástroje participace při řízení sídel. Role NGO, odborných institucí, VVI a jednotlivých profesí.
Pozn.: Předmět Stavební kultura pro geografické obory reflektuje problematiku stavební především prizmatem prostorového plánování, strategického plánování, udržitelného rozvoje a veřejné správy a to s ohledem na pravděpodobné uplatnění absolventů v těchto oborech. Velký důraz je kladen na zpracování semestrální práce a její prezentaci, která usnadňuje prezentaci potřeby interdisciplinárního přístupu k tématům především strategického plánování sídel a regionů. Student by se měl seznámit především s dostupnými případovými studiemi. Vhodnou platformou jsou pro to projekty smart cities a strategické plány.
Informace ke kombinované nebo distanční formě Rozsah konzultací (soustředění) 5 x 2 hodiny hodin za týden Rozsah a obsahové zaměření individuálních prací studentů a způsob kontroly Zpracování semestrální práce (esej) v rozsahu 5 normostran nebo prezentace s vlastními fotografiemi v rozsahu 50 snímků, alternativně 5 minutového audiovizuálního dokumentu. Absolvování zápočtového testu z vybrané terminologie. Prezentace by měla dokumentovat např. stav veřejného prostoru. Audiovizuální prezentace má za cíl prezentaci tématu pro participaci. Hodnocení bude akcentovat původnost práce, formální náležitosti, schopnost vnímat aktuální oborový diskurs. Každý student by měl zpracovávat vlastí, individuálně zadané téma.
Studijní literatura a studijní pomůcky Aktuální literatura aktualizována na www.StavebniKultura.cz po dobu udržitelnosti projektu. Spolupracující instituce:
> Národní síť zdravých měst
> Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
> Agentura pro ochranu přírody a krajiny
> Svaz měst a obcí, Svaz místních samospráv
> Česká geografická společnost