Environmentální studijní programy
- Alternativní energie a životní prostředí
- Ekologie
- Ekologie a ochrana životního prostředí
- Humanitní environmentalistika
- Ochrana a tvorba krajiny
- Ochrana životního prostředí
- Technika tvorby a ochrany životního prostředí
- Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině
- Trvale udržitelný rozvoj a průmyslové dědictví
- Formulář D pro předmět Stavební kultura pro environmentální studijní programy:
Příloha 2
- Příloha 2 (Environmentální studijní obory)
D – Charakteristika studijního předmětu Název studijního předmětu Stavební kultura Typ předmětu Povinně volitelný Doporuč. ročník/semestr 4–5; ZS/LS Rozsah studij. předmětu 2P hod./týden 2 kreditů 2 Jiný způsob vyjádření
rozsahuwww.stavebnikultura.cz
(mj. příklady témat semestrálních prací a případové studie)Způsob zakončení Klasifikovaný zápočet/zkouška Forma
výukypřednášky Další požadavky
na studentaOdevzdání a prezentace semestrální práce/případové studie konkrétního sídla zahrnující popis environmentálních indikátorů udržitelnosti sídel, návrh administrativních a ekonomických nástrojů udržitelnosti a popis sociálního (společenského, historického) kontextu. Vyučující Odborný asistent, docent/profesor. Hostující přednášky odborníků z praxe. Stručná anotace předmětu Předmět seznamuje studenty environmentálních studijních oborů formou přednášek a konzultací ke zpracovávaným semestrálním pracím a jejich prezentací s problematikou stavební kultury v kontextu environmentálně udržitelného rozvoje a krajinného rázu.
Seznamuje studenty s pohledy, které z dosavadního studia nemají termínově, historicky a technicky ukotvené, s významem estetické kvality prostředí a procesem vzniku kulturního dědictví. Učí je vnímat hodnotu — estetickou, environmentální i ekonomickou — veřejného prostoru i jednotlivých staveb. Seznamuje studenty, kteří se mohou opřít o fundament přírodovědného základu, se základy prostorového plánování s akcentem na přírodní prvky a environmentální infrastrukturu, s pravidly začleňováním staveb do území, s postupy při tvorbě veřejných prostranství a veřejného prostoru obecně, problematikou energetické náročnosti staveb, politiky bydlení, životnosti staveb, jejich vlivu na životní prostředí a metodikami měření tohoto vlivu, externalitami ve výstavbě apod. Seznamuje studenty s konceptem Smart cities a vysvětluje důležitost znalostního rámce Stavební kultury pro občanskou společnost a participaci. Nedílnou součástí je průběžný přehled stavební legislativy.Sylabus 1) Interdisciplinární přesahy stavební kultury. Tvorba urbánního a krajinného prostředí. 2) Legislativní rámec výstavby a územního plánování. Ekonomické a administrativní nástroje. Externality.
3) Zelená infrastruktura v sídlech a regionech. Veřejná prostranství. Klimatické aspekty výstavby. Prostředí staveb.
4) Morfologie města, struktura sídla.
5) Dům, místo, město. Interpretace architektury.
6) Urbánní strategie a urbánní kompozice, řízení sídel.
7) Zahradní architektura. Základy krajinné architektury
8) Design prostředí, environmentální, ekonomické a sociální aspekty navrhování.
9) Typologie projektů environmentální inženýrství.
10) Smart cities, environmentální a energetické aspekty, doprava
11) Konverze staveb, brownfields.
12) Úvod do metodiky prostorového plánování. Prostorová data
13) Ochrana a tvorba kulturního dědictví.
14) Architektura 20. a 21. století.
15) Bydlení, politika bydlení
Pozn.: Předmět Stavební kultura pro environmentální obory problematiku stavební kultury prezentuje především z pohledu interakce mezi životním prostředím a výstavbou. Jedním z dílčích cílů je také stejný důraz na tvorbu kulturního dědictví jako na jeho ochranu. Téma Smart cities zde identifikuje vztah mezi strukturou sídla a jeho environmentální udržitelností. Absolvent předmětu by měl získat schopnost vnímat prostředí také z pohledů tvůrců, seznámit se aktuálními stavebními trendy při výstavbě sídel vč. jejich infrastruktury. Měl by se orientovat v institucionálním prostředí, které ovlivňuje stavební kulturu a její environmentální aspekty (vč. designu).
Informace ke kombinované nebo distanční formě Rozsah konzultací (soustředění) 5 x 2 hodiny hodin za týden Rozsah a obsahové zaměření individuálních prací studentů a způsob kontroly Zpracování semestrální práce (esej) v rozsahu 5 normostran nebo prezentace s vlastními fotografiemi v rozsahu 50 snímků, alternativně 5 minutového audiovizuálního dokumentu. Absolvování zápočtového testu z vybrané terminologie. Prezentace by měla dokumentovat např. stav veřejného prostoru. Audiovizuální prezentace má za cíl prezentaci tématu pro participaci. Hodnocení bude akcentovat původnost práce, formální náležitosti, schopnost vnímat aktuální oborový diskurs. Každý student by měl zpracovávat vlastí, individuálně zadané téma. Studijní literatura a studijní pomůcky Aktuální literatura aktualizována na www.StavebniKultura.cz po dobu udržitelnosti projektu. Spolupracující instituce:
> Národní síť zdravých měst
> Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy
> Státní fond životního prostředí ČR, Agentura pro ochranu přírody a krajiny