Tvůrčí technické studijní programy
- Architektonická tvorba
- Architektura
- Architektura — teorie a tvorba
- Architektura a rozvoj sídel
- Architektura a stavitelství
- Architektura pozemních staveb
- Architektura, stavitelství a technologie
- Produkční a okrasné zahradnictví
- Příprava a realizace staveb
- Urban design
- Urbanismus
- Urbanismus a územní plánování
- Územní plánování
- Zahradní a krajinářská architektura
- Formuláře D pro předmět Stavební kultura pro tvůrčí technické studijní programy:
Příloha 8
- Příloha č. 8 (Tvůrčí technické obory)
D – Charakteristika studijního předmětu Název studijního předmětu Stavební kultura Typ předmětu Povinně volitelný Doporuč. ročník/semestr 4–5; ZS/LS Rozsah studij. předmětu 2P hod./týden 2 kreditů 2 Jiný způsob vyjádření
rozsahuwww.stavebnikultura.cz
(mj. příklady témat semestrálních prací a případové studie)Způsob zakončení Klasifikovaný zápočet/zkouška Forma
výukypřednášky Další požadavky
na studentaOdevzdání a prezentace semestrální práce, alternativně kolektivní semestrální práce podporující synergické zpracování více témat vztahující se k jedné politice. Vyučující Odborný asistent, docent/profesor. Hostující přednášky odborníků z praxe. Stručná anotace předmětu Předmět seznamuje studenty tvůrčích technických oborů (architektura, design) s širším kontextem stavební kultury a navazuje na získané znalosti a dovednosti z již absolvovaných disciplín, přičemž předpokládaným sekundárním efektem absolvování tohoto předmětu je i zvýšení schopnosti holistického přístupu k ateliérovým zadáním a projektům. Skladba předmětu uvádí již v dosavadním studiu absolvované předměty do vzájemného kontextu a praktického implementačního rámce a doplňuje je o metodický pohled spojený především s plánováním a řízením sídel, výstavbou a jejími vybranými determinanty. Budoucí architekti a designéři získají větší schopnost identifikovat, kvantifikovat a zohlednit jiné, než pouze technologické či estetické aspekty své tvorby, což vede i ke zlepšení jejich schopnosti své výstupy prezentovat a obhajovat.
Současně je předmět Stavební kultura platformou pro komplementární zařazení dílčích odborných disciplín, které nejsou součástí povinného kurikula. Klíčová témata jsou udržitelnost a smart cities, participace a metodické aspekty výše uvedeného.
Sylabus 1) Úvod do teorie stavební kultury. Ekologické, politické, environmentální, legislativní a sociální aspekty stavební kultury. Interdisciplinární provazby. 2) Politika stavební kultury. Nástroje zvyšování kvality stavební kultury.
3) Architektonická kritika. Prezentace a interpretace architektury. Sémantika.
4) Ekonomický, sociální a environmentální kontext designu prostředí. Externality, indikátory. Vybrané kapitoly ze sociální ekologie.
5) Strategické plánování sídel a regionů. Tendence, politiky, metodologie.
6) Ekonomické a administrativní nástroje plánování a řízení sídel.
7) Participativní plánování. Sociální a legislativní kontext.
8) Smart cities a udržitelná výstavba. Metodologie, indikátory.
9) Sociologické a psychologické aspekty plánování a užívání sídel.
10) Specifika realitního inženýrství.
11) Metodické aspekty klasifikace a prezentace estetické kvality v kontextu stavební kultury a přesahy do celoživotního vzdělávání.
12) Teorie a metodologie designu. Determinanty navrhování.
13) Vizuální komunikace. Úvod do teorie grafického designu.
14) Typografie v architektuře a veřejném prostoru.
15) Brand města, specifika regionálního marketingu.
Informace ke kombinované nebo distanční formě Rozsah konzultací (soustředění) 5 x 2 hodiny hodin za týden Rozsah a obsahové zaměření individuálních prací studentů a způsob kontroly Zpracování semestrální práce (esej) v rozsahu 10 normostran, prezentace s vlastními fotografiemi v rozsahu 50 snímků, alternativně 5 minutového audiovizuálního dokumentu. Hodnocení bude akcentovat původnost práce, formální náležitosti, schopnost vnímat aktuální oborový diskurs. Každý student by měl zpracovávat vlastí, individuálně zadané téma. Studijní literatura a studijní pomůcky Aktuální literatura aktualizována na www.StavebniKultura.cz po dobu udržitelnosti projektu. Spolupracující instituce:
> Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy